UTYLIZACJA ODPADÓW

Jak zarabiać na odpadach przemysłowych?

Produkcja metali kolorowych, niezbędna i dochodowa, pociąga jednak za sobą dewastację środowiska naturalnego na dużą skalę, głównie wskutek składowania odpadów: żużli, popiołów, pyłów itp. Zawierają one metale ciężkie w wysokich stężeniach i szereg substancji toksycznych, dlatego są zakwalifikowane jako odpady niebezpieczne. Są składowane, gdyż dotychczas nie wdrożono powszechnie żadnej metody, umożliwiającą ich skuteczną, a jednocześnie ekonomiczną neutralizację.

Spółka Ecological Projects Poland, w ramach działalności badawczo – wdrożeniowej, rozpoczęła prace, których celem jest wdrożenie na skalę przemysłową skutecznej i ekonomicznej technologii zagospodarowania odpadów metalurgicznych.

Technologia przebiega w dwóch podstawowych etapów:

1. neutralizacja odpadów – stapianie odpadów w reaktorze plazmowym z jednoczesnym odseparowaniem zawartych w odpadach metali. Po zastygnięciu powstaje tzw. witryfikat – twardy i odporny szklisty materiał, całkowicie obojętny dla środowiska naturalnego. Może być wykorzystany np. w budownictwie jako kruszywo bądź wypełniacz, jednak jego wartość jest niska co nie daje gwarancji wystarczającej opłacalności procesu. 

2. produkcja elementów izolacyjnych o strukturze komórkowej – zmielony witryfikat poddaje się procesowi spieniania w piecach szklarskich, uzyskując elementy w postaci płyt, bloków i innych kształtek, o strukturze komórkowej. Zamknięte w materiale bąbelki gazu powodują, że jest on lekki (ok. 200 kg/m3) i jest znakomitym izolatorem ciepła. Dzięki swoim bardzo dobrym parametrom i szerokiej gamie zastosowań, jego wartość dodana jest wysoka, co powoduje, że przedsięwzięcie jest opłacalne. 

 

 

 

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności

Zamknij [X]